Jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Gołaszynie
Uroczyste obchody odbyły się w sobotę, 7.12.2019 r. Już przed godziną 11.00 w murach dostojnej Jubilatki pojawili się znamienici goście m.in. pan Sławomir Skwarek, poseł na sejm RP, pani Małgorzata Bogusz reprezentująca Wojewodę Lubelskiego, pan Ryszard Szczygieł radny Sejmiku Lubelskiego, pan Eugeniusz Pelak wicekurator lubelski oraz przedstawiciele lokalnych władz, pan Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków, pan Janusz Kozioł wicestarosta powiatu łukowskiego, pan Adam Sosnowski prezes okręgu lubelskiego ZNP, przedstawiciele Gminnego Zespołu Oświatowego, Dyrektorzy szkół, przyjaciele naszej szkoły, uczniowie, rodzice i społeczność lokalna.
Pamiętamy o tych, którzy walczyli o Polskę.
Jak co roku przed 1 listopada uczniowie klasy I z wychowawczynią Lidią Turską odwiedzili miejsce pamięci narodowej w lesie Kryńszczak. W czasie II wojny światowej lasy łukowskie były schronieniem, ale też miejscem walk partyzantów Armii Krajowej. W tragicznej walce 20 lipca 1944 roku za Gołaszynem, między Gręzówką a gajówką „Kryńszczak” poległo 25 partyzantów. Na pamiątkę tych wydarzeń na skraju lasu, przy szosie Łuków – Siedlce, ustawiono dwa kamienne obeliski. Uczniowie oczyścili teren wokół pomników z liści i zapalili znicze. Minutą ciszy uczcili pamięć poległych partyzantów. W ten sposób dzieci poznają historię swojego regionu oraz uczą się patriotyzmu.
Dobrze cię widzieć
Dobrze cię widzieć” to ogólnopolska kampania społeczna – realizowana w ramach projektu „Bezpieczna droga” – której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży. W ramach projektu w naszej szkole wszyscy uczniowie otrzymali od organizatorów kamizelki odblaskowe, została przeprowadzona wśród uczniów pogadanka oraz wyświetlony film uwrażliwiający na problem odpowiedzialnego korzystania z dróg przez dzieci.
Poprawiony (poniedziałek, 11 listopada 2019 17:53)
XIX Dzień Papieski
21 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji XIX Dnia Papieskiego pod hasłem: ,,Wstańcie, chodźmy!”. Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas pod kierunkiem Pani Bożeny Kowalczyk przypomnieli osobę wielkiego i drogiego nam sercu Polaka Papieża Jana Pawła II. W piękną atmosferę tego dnia wprowadziły nas pieśni papieskie w wykonaniu uczniów: ,, Dzielmy wiarą jak chlebem”, ,,Lolek”, ,,Fundament”, ,,Abba Ojcze”, ,,Sutanna”, ,,Barka”. Hasło Dnia Papieskiego nawiązuje do książki – Św. Jana Pawła II ,,Wstańcie, chodźmy!,” Kraków 2004r.
Bajka do zjedzenia
W dniu 30 listopada dzieci z klasy pierwszej oglądały w Łukowskim Ośrodku Kultury spektakl teatralny „Bajka do zjedzenia”. Bilety na przedstawienie ufundował pierwszoklasistom radny pan Jarosław Skrzyszewski z okazji ślubowania na ucznia. To był bardzo udany i atrakcyjny dla dzieci prezent. „Bajka do zjedzenia” to smaczna opowieść o tym co warto jeść, a czego się wystrzegać. Pod szatą dowcipnej fabuły ukryto wiele ważnych zasad dotyczących prawidłowego żywienia.
Poprawiony (poniedziałek, 04 listopada 2019 20:19)
Podwójne święto
W czwartek, 17 października 2019 roku, w naszej szkole obchodziliśmy podwójne święto -Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy ósmej- Magdalena Dołęga i Mateusz Buczek, którzy przywitali wszystkich gości- nauczycieli emerytów, pana radnego Jarosława Skrzyszewskiego oraz pracowników szkoły. Złożyli pedagogom serdeczne życzenia, a Patrycja Pastor wyśpiewała nauczycielom podziękowania za ich trudną pracę. Następnie uczniowie klas starszych recytowali zabawne rymowanki dedykowane nauczycielom poszczególnych przedmiotów. Na zakończenie wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły zostali obdarowani kwiatami, a pani Dyrektor złożyła podziękowania pedagogom za ich pracę i wręczyła nagrody.
Poprawiony (poniedziałek, 04 listopada 2019 20:03)
To był dzień pełen wrażeń…
Dnia 3.10. 2019 r. uczniowie klasy VII i VIII w ramach Dnia Chłopaka wybrali się na wycieczkę do Siedlec. Tym razem celem ich wspólnej przygody była wizyta w niedawno otwartym salonie wirtualnej rzeczywistości VR TOUCH. „To istny świat magii” – głosili uczestnicy i rzeczywiście, wirtualne doświadczenie jest czymś niepowtarzalnym, gdzie można nie tylko czynić, ale i przeżywać cuda, pokonać własne bariery i lęki. Przeżyć przygodę, na którą w realnym świecie nie zawsze można sobie pozwolić.
Poprawiony (niedziela, 20 października 2019 11:17)
DZIEN CHŁOPAKA W SALI ZABAW
2 października 2019r. Grupa „ Słoneczka ” wspólnie z klasami I-II wybrała się do sali zabaw Wystrzałowy Poligon. Celem naszej wycieczki było przede wszystkim rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci, kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę oraz stworzenia możliwości radosnego spędzenia czasu. Dwie godziny zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, minęły nam bardzo szybko.
Poprawiony (piątek, 18 października 2019 08:07)
Święto w klasie III
Wspólne świętowanie było w klasie III w poniedziałek, 30 września. Okazją był Dzień Chłopaka. Dziewczynki wyśpiewały swoim kolegom życzenia, piosenkę oraz wręczyły odznakę SUPER CHŁOPAK. Było także coś dla podniebienia, czyli ulubiona przez dzieci pizza, żelki, cukierki, napoje, ciasto, a także coś dla ducha czym było wspólne obejrzenie filmu „Epoka lodowcowa 4”. Będziemy miło wspominać ten radosny dzień.
Jesteśmy w teatrze…
W poniedziałek, 23 września uczniowie klas I-III pod opieką wychowawczyń udali się do I LO w Łukowie, aby tam na auli móc obejrzeć przedstawienie teatralne „Dzieci z Bullerbyn”. Wypełnioną po brzegi widzami aulę rozbawiali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Uczniowie klasy III szczególnie mogli poznać bliżej bohaterów lektury, z którymi w klasie III będą spotykać się kilkakrotnie. A oto kilka spojrzeń na scenę…
Narodowe czytanie
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. W tym roku odbyła się kolejna edycja akcji, której podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury oraz wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej. Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w tej akcji. Tegoroczna odbyła się pod hasłem „Nowele polskie”. Uczniowie i nauczyciele prezentowali utwór Bolesława Prusa "Katarynka".
Inauguracja roku szkolnego 2019/2020
Drugiego września powitaliśmy uroczyście nowy rok szkolny 2019/2020. Inauguracja rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego, następnie Pani Dyrektor, Hanna Lisiewska, wygłosiła przemowę skierowaną do uczniów, rodziców i nauczycieli, życząc wszystkim wytrwałej i owocnej pracy, po czym przedstawiła kadrę pedagogiczną. Tegoroczna inauguracja połączona była z akcją „Przerwany Marsz…”, której inicjatorem była Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy ministrze edukacji narodowej. Stąd wizyta jednego z najstarszych mieszkańców wsi Gołaszyn, byłego pracownika naszej szkoły, który opowiedział o trudnej sytuacji sprzed 80 lat, kiedy to wszystkich Polaków zaskoczyła wojna. Była to niezwykle interesująca lekcja historii, która poruszyła serca niejednego ucznia, za co serdecznie dziękujemy.