"SZKOŁA BEZ PRZEMOCY"

W dniu 13 stycznia (piątek) odbył się apel poświęcony programowi społecznemu  „SZKOŁA BEZ PRZEMOCY”, który został objęty patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie wsparcia i narzędzi, które skutecznie zwalczałyby to zjawisko. Cele jakie my postawiliśmy sobie w ramach programu to  integracja społeczności szkolnej, rozwijanie tolerancji, nauka zasad fair play oraz budowanie pozytywnej atmosfery w szkole a przede wszystkim  zmniejszenie zachowań agresywnych w szkole.

Będzie to realizowane poprzez włączenie uczniów w organizowanie imprez klasowych i ogólnoszkolnych. Nasza szkoła w tym programie uczestniczy już od samego początku, czyli od sześciu lat. Miedzy innymi na ten rok szkolny przewidzieliśmy zorganizowanie następujących akcji:

Ogłoszony zostanie „Tydzień uprzejmości” – głównym celem tego przedsięwzięcia będzie propagowanie kulturalnego zachowania uczniów oraz wzmacnianie pozytywnych zachowań; przez cały tydzień szczególnie będziemy dla siebie wzajemnie życzliwi i mili,

Wybory najkulturalniejszego (najżyczliwszego) ucznia z każdej klasy. Każdy wychowawca wraz ze swoją klasą będzie wybierał jednego ucznia, który jest wzorem zachowania dla innych, a wytypowani uczniowie z klas otrzymają dyplomy i nagrody.

Przedstawienia teatralne – wraz z uczniami przygotowane zostanie przedstawienie teatralnego promującego kulturalne zachowanie,

Prowadzone będą Lekcje wychowawcze - wychowawcy wraz z pedagogiem realizować będą tematy związane z kulturalnym zachowaniem,  nauką zasad fair play . Od klasy I uczniowie będą ćwiczyć jak radzić sobie ze złością i sposobami jej rozładowania w sposób nieagresywny,

„Dzień szkoły bez przemocy”  W tym dniu czyli 5 czerwca uczniowie będą  wykonywać plakaty dotyczące haseł: tolerancja, integracja, współpraca, szacunek, bezpieczeństwo, fair-play. Wykonane prace zostaną wyeksponowane na korytarzu szkoły. Będziemy prosić aby tego dnia uczniowie ubrali się na znak protestu wobec agresji i przemocy na czerwono. Na boisku szkolnym rozpocznie się happening podczas, którego dokonamy krótkiego podsumowania projektu „Szkoła bez przemocy”, wręczymy nagrody uczniom najbardziej zaangażowanym w program. Wypuścimy także w niebo czerwone balony.

Do naszej szkoły przybyli goście z sąsiedniej szkoły Zespołu Szkół
w Gręzówce. Przedstawili społeczności szkolnej spektakl o tym jak łatwo jest stać się dobrym i że każdy ale to każdy może zmienić swoje zachowanie.

Następnie nastąpiło uroczyste wręczenie KODEKSU SZKOŁY BEZ PRZEMOCY. Kolejno występowali przedstawiciele klas wraz z wychowawcą i przyjmowali kodeksy z rąk pana dyrektora Jarosława Skrzyszewskiego.

Chcemy aby program „Szkoły bez przemocy” był protestem wobec przemocy i agresji całej naszej szkolnej społeczności: rodziców, uczniów, nauczycieli oraz wszystkich, którym zależy aby nasza szkoła była szkoła bezpieczną.

Poprawiony (piątek, 13 stycznia 2012 13:19)